Безпека складних ланцюгів постачання розвивається так само швидко, як і тактика злочинців
За результатами опитування ризик-менеджерів, проведеному на початку поточного року, ризики, пов’язані з цілісністю ланцюгів постачання, потрапили у ТОП-10 глобальних ризиків.
Камілла Чандра (Camilla Chandra), голова морського відділу EMEA, і Бйорн Хартонг (Bjorn Hartong), глобальний керівник відділу проектування ризиків, безпеки та ланцюга поставок, у Zurich Resilience Solutions аналізують, як ризик-менеджери можуть орієнтуватися в мінливому ландшафті безпеки та яку роль відіграють страхові компанії в управлінні ризиками взаємопов’язаних ланцюжків поставок.
Злочинці використовували такі збої, як глобальна пандемія, суворі погодні умови, конфлікти та високу інфляція. «Ці фактори створюють вразливі місця в безпеці ланцюга постачання, якими можуть скористатися злочинці», – зазначає Каміла Чандра вона.
Нещодавній сплеск крадіжок оливкової олії на тлі рекордної спеки в Європі, яка призвела до зниження врожаїв, є прикладом того, як зміна клімату вплинула на привабливість товарів і спокусила злочинців вжити заходів. Вирощувачі оливок і фабрики в Іспанії, Італії та Греції стали жертвами крадіжок, а злодії викрадали вантажі, призначені для супермаркетів і переробних центрів.
За словами Чандри, геополітична нестабільність, така як зростання напруженості між Китаєм і Тайванем і конфлікт на Близькому Сході та в Україні, дестабілізує торгівлю та підвищує загрозу навмисного блокування судноплавних шляхів, серед інших проблем, якими можуть скористатися злочинці.
«На жаль, ми не бачимо ознак того, що ці тенденції вщухнуть, особливо в світлі зростання геополітичної напруженості та екстремальних погодних явищ», — сказала вона.
Як зміцнити стійкість
Те, що працює в одному місці, може бути не найкращим рішенням для посилення безпеки ланцюга поставок в іншому, погодилися експерти. «Ризик-менеджери повинні усвідомлювати ризики для своїх товарів у всьому ланцюжку постачання», — зазначає Хартонг, замість того, щоб покладатися на локальні ризики на систему безпеки, яка, швидше за все, не спрацює в іншому місці. «У Європі це може бути ризиком на дорозі, але в інших частинах світу злочинці можуть працювати по-іншому», — пояснив він.
Ставки високі, зазначив Хартонг. За даними Асоціації захисту транспортних активів (TAPA), у березні цього року тільки в регіоні EMEA зареєстровані втрати вантажу досягли 9 мільйонів євро в 260 інцидентах. Це, ймовірно, набагато менше, ніж фактичні втрати, якщо врахувати, що про багато інцидентів не повідомляють, сказав Хартонг.
Компанії повинні прийняти багаторівневий підхід до безпеки ланцюга постачання, створюючи резервування для захисту від злочинної діяльності. Як приклад, успішне управління ризиками безпеки фармацевтичної компанії для високовартісної партії вакцин під час пандемії Covid-19 демонструє ефективні стратегії зменшення ризиків. Компанія використовувала кілька рівнів безпеки, включаючи GPS-пристрої для відстеження місцезнаходження вантажівок, із маяком на кожній палеті як резервну копію. Причепи вантажівок мали посилені замки, а спілкування з водіями було майже постійним. Найголовніше, що був план ескалації. Якщо будь-який рівень безпеки було зламано, відповідь була готова. Саме поєднання кількох рівнів і надійного протоколу ескалації зробило клієнтів важкою мішенню для злочинців. Хартонг зазначив, що багато клієнтів Zurich значно скоротили втрати від крадіжок завдяки підходу, заснованому на оцінці ризику.
Чим можуть допомогти страховики
Каміла Чандра підкреслила, що страховики відіграють важливу роль у виявленні та оцінці ризиків у ланцюжку постачання, які можуть призвести до збитків. Обмін інформацією про ризики між страховиками та клієнтами є ключовим способом допомогти андеррайтерам оцінити ймовірні ризики та визначити можливості для кращого управління ризиками, сказав Чандра. «Наша роль значною мірою залежить від підтримки відкритого та прозорого спілкування щодо потреб наших клієнтів у ланцюзі постачання та страхуванні вантажу», – додала вона.
Незважаючи на те, що технології мають вирішальне значення в боротьбі зі злочинністю в ланцюзі поставок, тісна співпраця з клієнтами та брокерами залишається важливою для страховиків для підтримки та посилення стійкості ланцюга поставок.
Детальніше за посиланням.