FERMA ініціює діалог щодо проблем ERM

       Європейська федерація з управління ризиками (FERMA) розпочала нову ініціативу, закликаючи професійну спільноту ризик-менеджерів поділитися своїми міркуваннями щодо причин, через які інтегроване управління ризиками (ERM) залишається недостатньо використаним і недооціненим у багатьох компаніях.

    Доктор Ульріх Адамхайт, голова Комітету ERM FERMA, заявив: «Зростання важливості виявлення, оцінки та пом’якшення потенційних загроз для активів і операцій означає, що організації повинні вжити всіх необхідних заходів для підвищення функції ERM у своїй стратегічній ієрархії. Це включатиме переоцінку позиції ERM у їхніх організаційних структурах, встановлення більш визначених ролей і обов’язків та усунення перешкод для ефективної стратегічної взаємодії«.

     Запуск цього обговорення відбувається в рамках консультаційного документу «Формування майбутнього: ключова роль корпоративного менеджера з ризиків» (Shaping the Future: The Crucial Role of the Corporate Risk Manager), розробленого Комітетом FERMA з питань ERM. Цей документ має на меті виявити бар’єри, що стримують стратегічний вплив ERM, і запропонувати шляхи їх подолання.

            Основні теми консультації

FERMA зосередилася на трьох основних напрямках, які мають суттєве значення для підвищення зрілості ERM:

  1. Корпоративне управління:
    Потреба в чіткому визначенні ролей і відповідальності ризик-менеджера в організаційній структурі.
  2. Компетенції:
    Розробка рамкової моделі навичок і знань, яка дозволила б краще окреслити професійний профіль фахівця з управління ризиками.
  3. Комунікація:
    Надання рекомендацій щодо підвищення видимості ризик-менеджера та налагодження ефективної взаємодії з ключовими зацікавленими сторонами.

 

Основні перешкоди для ефективного ERM

FERMA вказує на низку системних проблем, що заважають розкрити потенціал ERM:

  • Фрагментованість ERM-фреймворків:
    Зокрема, такі моделі як COSO ERM та ISO 31000 є надто загальними та не мають обов’язкового статусу, що призводить до їх різноспрямованого тлумачення та впровадження в компаніях. Це зумовлює неузгодженість функцій ризиків, аудиту, комплаєнсу, страхування та сталого розвитку в межах однієї структури.

«Це може призводити до різних ліній підпорядкування для менеджерів з ризиків і відсутності чіткої організаційної структури, яка би розмежовувала відповідальність та звітність між функціями ризиків, комплаєнсу, страхування, аудиту та сталого розвитку», — зазначається у документі FERMA.

  • Недостатня уніфікація базових понять:
    У межах організацій часто відсутня узгодженість у визначенні ризиків та меж ERM, що послаблює стратегічну роль ризик-менеджменту.

«Хоча фінансові, операційні та комплаєнс-ризики зазвичай чітко окреслені, бізнес-ризики часто залишаються недокументованими», — зазначає документ.

  • Обмежена участь ризик-менеджерів у стратегічному плануванні:
    Через нечіткість методології та очікувань, ризик-менеджери нерідко усуваються від участі у плануванні на коротко- та середньострокову перспективу.

«Невизначеність щодо методології управління ризиками та очікуваних внесків з боку ризик-менеджерів може ще більше обмежити їхню участь у бізнес-плануванні на коротку й середню перспективу», — йдеться у документі FERMA.

  • Виклики комунікації:
    Від ризик-менеджерів вимагається комунікація з дуже широким колом аудиторії, що включає як внутрішніх, так і зовнішніх зацікавлених осіб. Це вимагає одночасно глибоких технічних знань, аналітичних здібностей і високих соціальних навичок — проте системи підготовки залишаються неуніфікованими.

«Практики потребують широкого спектра технічних, аналітичних та міжособистісних навичок для виконання своєї ролі, однак досі відсутній консенсус щодо відповідного навчання», — наголошується у документі FERMA.

Очікувані результати

Метою консультації FERMA є зібрання думок від національних асоціацій-членів FERMA та ключових стейкхолдерів, що буде основою для White Paper — підсумкового аналітичного документа, запланованого до публікації пізніше у 2025 році.

У ньому планується:

  • Чітко визначити роль корпоративного ризик-менеджера;
  • Окреслити очікувані обов’язки та навички;
  • Підкреслити внесок ERM у стратегічне прийняття рішень на всіх рівнях управління.

«За допомогою створення підсумкового аналітичного документа FERMA прагне надати більшої чіткості визначенню ролі корпоративного менеджера з ризиків, окреслити її обсяг і показати, як ризик-менеджери можуть відігравати більш інтегровану й впливову роль у підтримці прийняття рішень на всіх рівнях. Досягнення цієї мети не лише посилить стійкість компаній, а й підвищить їхню конкурентоспроможність в умовах зростаючої складності бізнес-середовища», — підкреслює Лоранс Екман, членкиня Правління FERMA.

 

Глобальний фон: тенденції та виклики

     Ці ініціативи FERMA відбуваються на тлі зростаючої волатильності глобального середовища, що робить ERM критично важливим для довгострокової стійкості компаній. Однак дослідження AICPA/CIMA показують, що лише третина організацій вважає свої підходи до ERM зрілими, попри визнання ризиків як фактора №1 у бізнесі. Професор Марк Бізлі зазначив: «Глобально ефективне інтегроване управління ризиками має бути одним з найважливіших стратегічних інструментів організації. На жаль, багато організацій розглядають управління ризиками як відволікання від більш важливих стратегічних завдань«. ​

Висновок

     FERMA не лише діагностує проблеми, а й ініціює зміни — вперше на рівні всієї Європи формується системне бачення ролі ризик-менеджера, яке має на меті не лише підвищення ефективності ERM, а й інтеграцію цієї функції в стратегічний розвиток компаній. Очікуваний White Paper стане важливим етапом у формуванні нового стандарту професійної ідентичності для ризик-менеджерів у Європі.