Європейські страховики планують уточнити покриття ризиків штучного інтелекту

/ /
 Європейські страховики планують уточнити покриття ризиків штучного інтелекту
/

          Незважаючи на те, що ринок не накладає обмежень, деякі ризики посилюються ШІ, і страховики хочуть чітко знати, що покривається. Вважається, що наразі страхування забезпечує «мовчазне» покриття збитків, пов’язаних зі штучним інтелектом, але, на думку експертів європейського страхового ринку, страховики, швидше за все, перейдуть до уточнення покриття, пов’язаного зі штучним інтелектом.

     За словами Скотта Толанда, головного спеціаліста з андеррайтингу, EMEA, Zurich Insurance. « Нам потрібно переконатися, що ми повністю розуміємо, як штучний інтелект може вплинути на певну галузь і страхувальника», — сказав Толанд в інтерв’ю Commercial Risk Europe . Ризик-менеджери та покупці страхування починають задавати питання щодо того, чи покриватимуть поточні страхові угоди збитки, спричинені ШІ, додав Толанд.

         За словами Грегорі Ван ден Топа, керівника відділу консультацій з кіберризиків Marsh Advisory в Європі, страховий ринок, як правило, не застосовує обмежень для покриття штучного інтелекту. «Наскільки нам відомо, зараз ми не бачимо виключень для ШІ, але деякі ризики будуть посилюватися. Тому ми очікуємо, що політика враховуватиме ризики, створені штучним інтелектом. Тим не менш, вам завжди потрібно окремо дивитися на ризик, щоб зрозуміти, чи покриває його поточна політика. Наприклад, у вас можуть виникнути проблеми з покриттям, якщо ваші існуючі поліси ще не покривають ризики, які зараз посилюються ШІ», — сказав він.

          AXA XL є одним із небагатьох страховиків, які пропонують спеціальне покриття штучного інтелекту за своїм полісом кіберстрахування. Минулого місяця страховик оголосив про запуск  покриття Gen AI, доступного через підтвердження його полісу Cyber ​​Risk Connect у Північній Америці, Великобританії, Європі та Азії.

        Сьогодні FERMA закликає страховиків та регуляторів до розробки чітких стандартів страхування ШІ-ризиків, які охоплюють сфери технологічних збоїв, кібербезпеки й етичної відповідальності. Як зазначають представники FERMA, “розмитість” у політиках покриття технологічних ризиків залишає відкритими критичні питання для бізнесу, де ШІ використовується для автоматизації процесів та прийняття рішень. Страхові компанії досі не мають єдиної системи оцінки й управління ризиками, які може викликати ШІ. Наприклад, ШІ в автоматизованих транспортних засобах, медичних діагностичних системах і навіть фінансових транзакціях може генерувати ризики як технічного характеру (помилки у програмному забезпеченні, збій функцій), так і регуляторного чи етичного. Ризики, пов’язані з ШІ, відзначаються високим рівнем непередбачуваності, що утруднює роботу страховиків при оцінюванні збитків або складанні пропозицій з покриття. Щоб зробити це ефективніше, FERMA пропонує створити керівні принципи, які допоможуть визначити, які види ШІ-ризиків повинні мати покриття. Як вважають експерти, це дозволить зменшити правову невизначеність у випадках, коли автоматизована система діє неадекватно або у непередбачуваних умовах.

           Особливо велике занепокоєння викликає ймовірність кіберзагроз, що постійно зростає через складність сучасних ІТ-інфраструктур. FERMA зауважує, що у випадку, коли кіберзлочинець отримує доступ до автоматизованих ШІ-систем, це може призвести до значних фінансових втрат, порушення безпеки даних та серйозної шкоди для репутації компаній. FERMA вважає, що “необхідно забезпечити страхове покриття для цих потенційних ризиків, аби компанії мали впевненість у своїй захищеності від нових технологічних загроз”.

            FERMA вказує, що бізнес, який використовує ШІ у сфері обробки персональних даних або автоматизованого прийняття рішень, може стикнутися з етичними ризиками та обвинуваченнями у дискримінації або порушенні прав людини. Це піднімає питання про відповідальність страховиків, чи готові вони покривати витрати, пов’язані з юридичними та репутаційними наслідками. FERMA також вбачає необхідність у внесенні змін до існуючих положень про платоспроможність (Solvency II), що б дозволило страховим компаніям краще керувати новими типами ризиків та надавати покриття для технологічних загроз. “Зміни в Solvency II допоможуть адаптуватися до реалій, коли штучний інтелект впливає на всі сфери діяльності бізнесу,” — зазначають експерти FERMA.

        «З точки зору управління ризиками, нам потрібно більше залучатися та краще розуміти ШІ та те, як він впливає на наш бізнес. Ми можемо зробити кращі оцінки та детальніше зрозуміти, що таке штучний інтелект, як він працює та що він робить для організації, щоб зрозуміти ризик», — зазначив Ван ден Топ. За його словами, ШІ є підсилювачем ризику. «Поки що штучний інтелект не створив чистих нових ризиків, він радше посилює існуючі ризики, такі як кібербезпека або конфіденційність даних. Наприклад, зі штучним інтелектом і соціальними медіа дезінформація зараз має неймовірне поширення. Якщо колись дезінформація впливала на нас один на один, то тепер вона впливає на весь світ. І це змінює профіль ризику», – сказав він.

         Отже, для управління ризиками, пов’язаними з ШІ, потрібен чіткий, прозорий підхід, який би враховував усі можливі аспекти та забезпечував надійний захист для бізнесу. FERMA закликає до більш активного діалогу між регуляторами, страховими компаніями та технологічними експертами, аби спільно сформулювати комплексний підхід до страхування ризиків штучного інтелекту.

Докладніше за посиланням